Lodí po Holandsku

Mohu jenom doporučit

Jestliže se někdo rozhodne pro trávení volného času na motorové lodi, naskýtá se mu řada báječných míst k navštívení. Nevěřili byste, jak krásně je na kdysi tak špinavém a opomíjeném Labi. O Vltavě ani nemluvě.

výřez mapy H

Pověstné holandské kanály

To ještě neznamená, že musíte odolávat vzdálenějším evropským vodám. Pro Čechy je lákavá německá Mosela se svými jezery, protékající vinařskými oblastmi, stejně jako francouzský Canal du Midi a Canal du Rhone. Ovšem při slově kanál se člověku nejčastěji vybaví Holandsko. Jak by ne. Podívejte se na mapu a bude vám to jasné. Za sebe mohu říct: Holandsko vede.

Po rozhodnutí a po výběru, zda jižní, střední nebo možná nejtypičtější severní Holandsko, se musíte dopravit do patřičné loděnice, přebrat loď a zařídit ostatní náležitosti, jakými jsou výběr map, složení kauce, tankování apod. Na lodi již můžete přespat, protože s ranním vyplutím není radno otálet, budete proplouvat pod mnoha mosty, to vás může stát hodně času vymezeného na plavbu.

IMG_20141026_154834_1 (2)

Blížíme se k mostu

Na plavbě po holandských kanálech je báječné to, že na ně nepotřebujete tzv. papíry. Ale pozor, to je dost sporná informace. Průkaz vůdce malého plavidla sice v Holandsku nepotřebujete do určitého výkonu motoru (20 kW), což většina lodí v půjčovnách splňuje, ale umět loď ovládat a znát předpisy musíte. Některé cestovky poskytují jakési instruktáže, některé požadují alespoň jednoho člena posádky zkušeného. Abych to objasnila: papíry sice nepotřebujete, ale lodní doprava, stejně jako silniční, se řídí přesnými pravidly. Vodní cesta je plná značek, které určují, kam smíte, kam ne, co musíte a kudy plout. A bez znalosti map se také neobejdete. A co teprve ovládání lodi! Často se před sklopeným mostem shromáždí hodně lodí a všechny chtějí po jeho zvednutí rychle proplout. Není dobré zdržovat. Nebo když se ještě nezkušenému kapitánovi opět a opět nedaří přirazit k molu k vyvázání. To se seběhnou posádky ze všech ostatních lodí a začnou radit. Je to takové zpestření, pouze dotyčný za kormidlem by se bez něj rád obešel. Jedinou útěchou je, že to všichni myslí dobře.

Od takových peripetií vás ovšem uchrání kvalitní příprava, kterou vám poskytne kurz vůdce malého plavidla. Ten tzv. „řidičák na loď“, který získáte, se vám bude hodit. Pak už jenom sbíráte zkušenosti a dovednosti.

IMG_20141027_113203 (2)

Symbol Holandska

Ale vraťme se k plavbě. Holandsko je krásná čistá země a z paluby je stále na co koukat. Vůbec nevadí, že je to „lautr rovina“. Jeho malebnost, zachovalá příroda a pro suchozemce voda všude vůkol je zážitek. Břehy lemují čisté farmy a vám je hned jasné, proč jsou holandské sýry tak vynikající. Při plavbě se můžete kochat, povalovat se po palubě, diskutovat se zbytkem posádky, něco dobrého uklohnit, dát si kávičku, pohovořit s ostatními posádkami, prostě, co vás napadne, jedním slovem pohoda.

IMG_20141025_112553 (2)

Městské mosty

IMG_20141025_112141

Historie všude, kam se podíváš

Doporučuji zastavovat ve městech, nasávat atmosféru. To jednoduše zakotvíte, pardon, spíš se vyvážete třeba přímo na náměstí. Doplníte zásoby, prohlédnete památky, hlavně půvabnou holandskou architekturu, můžete zde i přespat, přijde výběrčí, zaplatíte a je vám k dispozici sociální zařízení pro lodní posádky.

Co se týče jídla, nemusíte mít starosti,
v Holandsku se obejdete velice snadno a ani ne draho, takže nemusíte páchat složité zásobovací přesuny potravin, jak bylo zmíněno v článku Jak se také dá nebo nedá vařit na lodi. Lodní kuchyně jsou komfortně vybavené, příprava jídla vám kalit radost z plavby určitě nebude.

Na lodi je krásně, dovolená na lodi je báječná. V Holandsku je krásně a dovolená v Holandsku je báječná. A což teprve, když se to spojí!

Přeji vám příjemné cestování, hodně zážitků za kormidlem a nabírání zkušeností s vaším novým průkazem vůdce malého plavidla.

Přehled oprávnění vůdce malého plavidla

Pomůže vám s výběrem toho nejvhodnějšího kurzu právě pro vás.